معلومات عنا

کاوش فرآور لیان زاگرس - KFL

تأسست شركة کاوش فرآور لیان زاگرس في عام 1399 مع نهج التوسع في استخراج ومعالجة المعادن. بدأت هذه الشركة أنشطتها بمجموعة من المهندسين والخبراء ذوي الخبرة ، ومن خلال الجمع بين العلم والخبرة مع أحد أفضل مناجم الحجر الجيري والدولوميت في محافظة بوشهر ، تمكنت من أن تكون أحد موردي هذه المنتجات في هذه المقاطعة. ونوعيًا ، يلبي جزءًا من احتياجات الوحدات الصناعية في البلاد ويمثل جزءًا من صادرات البلاد من الجير والدولوميت. تشمل ميزاتنا ما يلي:

 •    الحصول على سعر تنافسي
 •    التعبئة القياسية للمنتجات
 •    ضمان الجودة
 •    التسليم في الوقت المناسب
 •     طلب التسجيل في أسرع وضع

اتصل بنا الآن


إن الفرق الفنية وفرق المبيعات لهذه الشركة جاهزة للإجابة على أسئلتك ، أعزائي.


سنگ دولومیت | دولومیت خام | Dolomite


دولومیت که تحت عناوین "دولوستون" و "سنگ دولومیت" نیز شناخته می شود، سنگی است رسوبی که عمدتاً از کانی دولومیت با فرمول شیمایی CaMg(CO2)3 شکل گرفته است. دولومیت در حوضه های رسوبی سرتاسر جهان یافت می گردد. تصور بر این است که دولومیت از آلتراسیون بعد از رسوبگذاری (postdepositional) گِل آهکی (lime mud: لجن آهکی) و سنگ آهک انجام پذیرفته بوسیله آب زیرزمینی غنی از منیزیم، شکل می گیرد. دولومیت و سنگ آهک، سنگ هایی به شدت مشابه یکدیگر می باشند. گستره ای رنگی از سفید تا خاکستری و سفید تا قهوه ای روشن در هردو یکسان می باشد (اگرچه حضور رنگ هایی دیگر مانند قرمز، سبز و مشکی نیز امکانپذیر می باشد). آنها تقریباً سختی مشابه داشته و هر دوی در اسید کلریک رقیق حل می گردند. این دو سنگ جهت بکارگیری به عنوان ماده ساختمان سازی خرد شده و برش می خورند و به جهت ویژگی خنثی سازی اسیدی مورد استفاده قرار می گیرند.


دولومیتی شدن

دولومیت در سابقه سنگی (rock record : آنچه در حال حاضر از سنگ ها باقی مانده است) بسیار معمول است اما به ندرت کانی دولومیت در حال شکل گیری در محیط های رسوبی مشاهده می گردد. به این دلیل باور بر اینست که اغلب دولومیت ها زمانی شکل می گیرند که گِل آهکی (lime mud: لجن آهکی) یا سنگ آهک بواسطه تغییرات شیمیایی بعد از رسوبگذاری دچار تغییر می گردند. دولومیت در محیط های رسوبی ای مشابه محیط هایی که سنگ آهک بوجود می آید، شکل می گیرد. این محیط ها، محیط هایی گرم، کم عمق، محیط های دریایی که در آنها لجن (گِل) کربنات کلسیمی به شکل آوارهای صدفی (shell debris) ، مواد مدفوعی (fecal material)، قطعات مرجانی (coral fragments) و رسوبات کربناتی تجمع می یابند. تصور براینست که دولومیت زمانی شکل می گیرد که کلسیت (CaCO2) موجود در لجن (گِل) کربناتی یا سنگ آهک بوسیله آب زیرزمینی غنی از منیزیم تغییر می یابد. منیزم موجود، تبدیل کلسیت به دولومیت (CaMg(CO2)3) را تسهیل می نماید. این تغییر شیمیایی تحت عنوان "دولومیتی شدن"(dolomitization) شناخته می شود. دولومیتی شدن می تواند سنگ آهک را بطور کامل به دولومیت مبدل گرداند و یا اینکه بخشی از سنگ را تغییر داده "سنگ آهک دولومیتی" را ایجاد نماید.


کاربردهای دولومیت

دولومیت و سنگ آهک به طریقه ای مشابه مورد استفاده قرار می گیرند. آنها خرد شده و به عنوان آگرگات درپروژه های ساختمان سازی بکارگرفته می شوند. این سنگ ها برای ساخت سیمان، کوره پز (kiln-fired) می گردند، به شکل بلوک ها و صفحات بزرگ برش می خورند تا به عنوان سنگ بادبر (dimension stone) مورد استفاده قرار گیرند. برای تولید آهک، کلسینه می گردند. در برخی از این کاربردها، به دولومیت اولویت داده می شود. سختی بالاتر دولومیت آنرا در ساخت مواد ساخت و ساز در مقامی برتر قرار می دهد. حلالیت پائینتر دولومیت این سنگ را در برابر محتوای اسیدی باران و خاک مقاوم تر می گرداند. زمانیکه سنگ آهک تبدیل به دولومیت می گردد فرآیند دولومیتی شدن منجر به شکل گیری واکنش کاهش (احیاء) ضعیفی می شود. این عمل می تواند منطقه متخلخلی در یک لایه یعنی جایی که دولومیتی شدن اتفاق می افتد، ایجاد نماید. این فضاهای تخلخل می توانند تله ای برای سیالات زیرسطحی مانند نفت و گازطبیعی باشد. به همین دلیل است که دولومیت اغلب یک مخزن سنگی است که در اکتشاف نفت و گاز طبیعی مورد کاوش قرار می گیرد. دولومیت همچنین می تواند به عنوان یک سنگ میزبان برای کانسارهای سرب، روی و مس انجام وظیفه نماید. در صنایع شیمیایی دولومیت به عنوان منبعی برای "منیزی" (MgO) مورد استفاده قرار می گیرد. صنعت فولادزنگ نزن دولومیت را به عنوان عامل تَف جوشی (sintering agent) در فرآوری کانه آهن و به عنوان گدازآور (flux) در تولید فولاد بکار می بندد. در کشاورزی دولومیت به عنوان اصلاح کننده خاک (soil conditioner) و یک افزونه غذایی برای دام ها کاربرد دارد. دولومیت در تولید شیشه و سرامیک مورد استفاده دارد. از دولومیت به عنوان یک منبع کم اهمیت تر منیزیم استفاده گردیده است اما امروزه منیزیم را از منابع دیگری بدست می آورند.

دولومیت کلسینه | خاک دولومیت | Calcined Dolomite


ماده معدنی دولومیت با فرمول شیمیایی CaMg(CO۳)۲ در سه جهت رخ کامل دارد. اکثر دولومیت‌ها به رنگ‌های خاکستری مایل به کرم و سفید مایل به خاکستری یافت می‌شوند ولی برخی با رنگ‌های دیگری مانند سفید، زرد، سبز و سیاه هم دیده شده‌اند. سنگ های حاوی دولومیت را با همان نام دولومیت یا سنگ آهک دولومیتی می‌شناسند. کانی های کربناته شامل کلسیت، آراگونیت، دولومیت می باشد . شاید هیچ ماده معدنی دیگری، مصارفی را که سنگ آهک و دولومیت دارند، نداشته باشد. سنگهای کربناته به خاطر خواص فیزیکی خود پایه‌های اساسی صنعت مصالح ساختمانی را تشکیل می‌دهند و از بدو تمدن بشری مورد استفاده بوده و در حال حاضر نیز مصارف این سنگها رو به افزایش است. سنگ های کربناته ۵۰٪ مخازن نفت و گاز دنیا و۹۵٪ مخازن نفت و گاز ایران را شامل می شوند. رسوبات کربناته از کلسیت (کم یا پرمنیزیم) یا آراگونیت و مقداری نیز دولومیت، پیریت و کوارتز، تشکیل شده‌اند. کلسیناسیون یا تکلیس (Calcination) اصطلاحی در علم مواد و شیمی است که به حرارت دادن مواد برای پیرولیز ، حذف رطوبت تشکیل ترکیبات واسط، انجام واکنش در حالت جامد گفته می‌شود . به زبان عامیانه کلسینه کردن یعنی ماده رو برای مدت زمان مشخصی در دمای مشخصی در کوره بذاریم تا یک سری مواد داخل آن پرت شود. در مورد دولومیت کلسینه هم زمانی که سنگ دولومیت در کوره های مخصوص با حرارت بالا قرار گرفت مواد حاصل از آن به نام دولومیت کلسینه نام گذاری می گردد .


دولومیت کلسینه در طبیعت

اکثر دولومیت ها به رنگ سفید و خاکستری می باشد سنگ های حاوی دولومیت را به نام دولومیت یا سنگ اهک دولومیتی می شناسند کانی های کربناته شامل کلسیت و دولومیت می باشد. شاید هیچ ماده معدنی دیگری مصارفی را که سنگ اهک و دولومیت دارند را نداشته باشد. سنگهای کربناته به خاطر خواص فیزیکی خود پایه اساسی صنعت مصالح ساختمانی را تشکیل می دهند. به زبان ساده کلسینه کردن یعنی ماده رو برای مدت زمان مشخصی در دمای مشخص در کوره بذاریم تا یک سری مواد داخل ان حذف شود. در مورد دولومیت کلسینه هم زمانی که سنگ دولومیت در کوره های مخصوص با حرارت بالا قرار گرفتن مواد حاصل از ان به نام دولومیت کلسینه نام گذاری می گردد.

سنگ آهک | Limestone


کانی اصلی تشکیل دهنده سنگ آهک ، کلسیت نام دارد و فرمول آن CaCO3 می باشد.سنگ آهک مورد مصرف در صنعت باید حداقل ۹۰ % کربنات کلسیم داشته باشد. سنگ آهک اغلب همراه با آهک رسی ، آهک ماسه ای و دولومیت بوده و بندرت بصورت خالص یافت می گردد. ناخالصی های مهم آن شامل : منیزیم ، سیلیس ، آلومینیوم و منگنز می باشد. سنگ آهک بسته به نحوه ی تشکیل آن ها در طبیعت ، شکل های بلوری ، آواری ، دانه ای و یا توده ای دارد. وجود بلورهای کلسیت ، کوارتز ، دولومیت و یا باریت ممکن است حفرات کوچکی را در سنگ آهک ایجاد نماید. با پختن سنگ آهک در کوره با دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد ، آهک کلسینه (آهک پخته یا آهک زنده) بدست می آید .


ویژگی های آهک
 •   وزن ویژه آن ۰۸/۳ تا ۳۰/۳ می‌باشد که بستگی به درجه گرمای پختن سنگ آهک دارد.
 •   در گرمای بیش از ۱۰۰۰ درجه، آ‌هک اندکی جمع می‌شود و سطح رویه‌اش کمی کاهش می‌یابد.
 •   با آب به کندی ترکیب شده، شکفتن آن کند می‌گردد.
 •  آ‌هک در گرمای ۲۵۸۰ تا ۲۷۵۰ درجه و فشار یک بار (اتمسفر) آب می‌شود.
 •   آ‌هک بلوری به شکل مکعب بی‌رنگ با ته رنگ زرد است.
 •  آب به کندی از سطح آهک بلوری به درون آن نشست می‌کند.
 •  اگر گرد اهک بلور را در آب بریزند پس از چند دقیقه با حالت انفجاری مانندی با ترکیب می‌شود.
 •  هر گاه گرد آ‌هک را در گرمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه نگاه دارند، دانه‌های آن به همدیگر می‌چسبند و بلور می‌گردند که کم‌کم دانه‌های بلور شده درشت می‌شوند.
 •  آ‌هک پودری سفید رنگ است که بعد از پخت به سنگ آهک تبدیل می‌شود.
 •  جذب آب آن آرام‌تر انجام می‌شود و به اصطلاح شکفته شدن اهک به آهستگی انجام می‌گیرد.

آهک کلسینه | آهک پخته | آهک زنده | Quicklime


آهک کلسینه یا همان آهک آب ندیده با نام های دیگر کلسیم اکسید یا آهکی که سوزانده شده است. آهک کلسینه واکنش پذیری بالایی دارد و به همین علت در صنایع مهمی مانند فولاد، متالوژی و .. استفاده فراوان دارد.واکنشی که در آهن آهک کلسینه به وجود می آید، کلسیناسیون نام دارد، که اگر به طور کامل و به درستی صورت بگیرد،ابعاد کلوخه به دست آمده از آهک کلسینه برابر با کلوخه آهک اصلی است. برای اینکه تجزیه حرارت مربوط به سنگ معدنی یا مواد دیگر اعمال شود از واژه کلسینه شدن استفاده می کنند هنگامی که سنگ آهک معدنی را در کوره های آهک پزی قرار می دهند و در حرارت بیش از 1000سانتی گراد و در مدت زمان طولانی قرار می دهند به طوری که مواد شروع به تجزیه کنند در نتیجه مواد غیر ضروری آن مانند آهن و منیزیم و گاز کربنیک جدا می شود و یک آهک خالص با یک فرمول مولکولی کلسیم اکسید باقی می ماند.در علم واژه کلسینه شدن یعنی در حضور اکسیژن حرارت دهی شود.به عبارت دیگر اگر بر روی سنگ های معدنی چه اکسیژن باشد چه نباشد حرارت اعمال شود به طوری که دچار تجزیه حرارتی شود به آن اکسید شدن می گویند.حرارتی که به آن اعمال می شود بین 550 تا 1200 درجه سانتی گراد می باشد.این نوع آهک فعال ترین نوع آهک است. واکنش شیمیایی کلسینه کردن با وجود آنکه بسیار ساده و آسان به نظر می رسد ولی در عمل از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و به عوامل بسیاری وابسته می باشد. به ازای هر کیلو گرم سنگ آهک حدود 406.7 کیلوکالری حرارت لازم می باشد. واکنش اصلی در کلسینه کردن سنگ آهک به صورت زیر می باشد:
CaCO3 + Q → CaO + CO2
تولید آهک متالورژی مناسب فولاد سازی معمولا به دو روش ، یکی در ساخت کوره دوار آهک (Rotary Klin)و دیگری در کوره شفت(Shaft Klin) انجام می گیرد. زمان کلسینه شدن نیز، شرایطی مشابه با دمای کلسینه شدن دارد و اگر مدت آن از حد معینی تجاوز کند این امر منجر به تشکیل آهک متراکم با خلوص نامطلوب می شود، لذا لازم است که دما و زمان به دقت در جریان کلسینه معین و برنامه ریزی گردد. محصول بدست آمده از کلسینه کردن سنگ آهک را آهک زنده و در زبان رایج ، آهک می نامند.


کاربرد آهک کلسینه
 • آهک کلسینه دز صنایع زیادی استفاده می شود مثلا برای خالص و شفاف کردن آب آشامیدنی
 • فاضلاب را پاکسازی می کند.
 • گازهای دودکش را گوگرد زدایی می کند.
 • همچنین در صنایعی مانند آهن، فولاد، صنایع شیمیایی و در عمران و ساختمان سازی استفاده فراوان می شود.
 • آهک کلسینه بر خلاف واکنش پذیری بالایی که دارد، اگر رطوبت را جذب کند، واکنش پذیری آن از دست می رود.
 • آهک کلسینه نام های زیادی دارد از جمله آهک زنده، اکسید کلسیم، آهک آب ندبده، آهک کلسینه و …را داراست.
 • در مرغداری ها و دامداری ها نیز به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده می شود.
 • برای تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان، گچ و … استفاده می شود.
 • به عنوان یک نوع ماده اولیه اصلی در تولید آهک هیدراته می باشد.

تصاویر

تصاویر ما

 • سنگ بستر
 • محدوده
 • معدن
 • همه

کاربرد ها

کاربرد در صنایع مختلف

صنایع رنگ سازی

صنایع آلومینیوم و مس

صنایع فولاد سازی

صنایع شیمیایی

صنایع رنگ سازی

صنایع شیشه سازی

صنایع چرم سازی

صنایع کشاورزی

صنایع تولید لبنیات

صنایع تصفیه آب و فاضلاب

صنایع پزشکی

صنایع ساختمان سازی

صنایع پوشش و لعاب

صنایع روغن و روان کننده

صنایع قند و شکر

تماس با ما

راه های ارتباطی با ما

در حال ارسال
با موفقیت ارسال شد.
آدرس دفتر مرکزی:

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان مرغاب، پلاک 7، طبقه دوم

تلفکس:

02188751329